10+1 hiba, amit gyakran elkövetünk, mikor változással állunk szemben | THENA

10+1 hiba, amit gyakran elkövetünk, mikor változással állunk szemben

Az életünk tele van változásokkal és kihívásokkal. De tényleg, mindenkié. Elkerülhetetlen. Az, ahogyan kezeljük ezt és reagálunk rá, az lehet csupán eltérő.

Tartalomjegyzék

Ahogy haladunk az életben, előbb vagy utóbb mindannyian szembesülünk olyan helyzetekkel, amelyek megváltoztatják az életünket. Azonban gyakran előfordul, hogy ezeket a változásokat nem akarjuk észrevenni vagy éppen kezelni – ez pedig gátolhatja az előrelépésünket, az új lehetőséget kiaknázását az életünkben és a saját fejlődésünket is.

Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány gyakori hibát, amelyekkel sokan szembesülünk, amikor változásokkal találjuk szemben magukat az életünkben. Mert hidd el, szinte mindenki így kezdi. De a jó hír, hogy ez is fejleszthető!

Ezek az esetleges „összeütközések” pedig gyakran visszatartanak minket attól, hogy hatékonyan kezeljük és sikeresen navigáljuk az életünkben bekövetkező változásokat.

Ismerd meg ezeket a pontokat, és győzd le őket azáltal, hogy tudatosan és hatékonyan kezeled az életedben bekövetkező változásokat. Hajrá!

(Megjegyzés: lehet, hogy a felsoroltak közül több ponttal is rendben vagy az életedben és úgy érzed, nem érvényes rád. Ez természetesen oké – ebben az esetben a lista lehet egy gyors checklist vagy emlékeztető számodra.)

1. A rugalmas hozzáállás hiánya

Sokszor hajlamosak vagyunk ragaszkodni a korábbról hozott, berögzült és megszokott módszerekhez és gondolkodásmódhoz – még akkor is, ha azok már nem megfelelőek vagy hatékonyak az új helyzetekben. Ez a rugalmatlanság megakadályozhat bennünket abban, hogy sikeresen alkalmazkodjunk az életünkben bekövetkező változásokhoz, és hatékonyan kezeljük azokat.

Fontos tudni azonban, hogy a rugalmasság hiánya gyakran a félelemből és a bizonytalanságból ered. Sokan tartanak attól, hogy kilépjenek a komfortzónájukból, és kockáztassanak, „vakon belépjenek” az ismeretlenbe. Ezért inkább – és valahol teljesen érthető módon – ragaszkodnak a megszokott szemlélethez és tetteknek, még akkor is, ha ezek már nem hoznak megoldást az életükben felbukkanó új lehetőségekre (mert igen, el kell fogadnunk, hogy a változás mindig új lehetőségeket hordoz magában!)

Azonban a rugalmatlanság nem csak visszatartó hatással lehet, hanem káros is lehet az életünkben bekövetkező változások kezelésében. Ha folyamatosan hárítjuk az új helyzeteket és az elénk gördülő kihívásokat, akkor könnyen elveszíthetjük az új lehetőségeket, és megrekedhetünk egy ponton, ami után már csak a mókuskerékben hajtjuk magunkkal a kakit.

A rugalmas hozzáállás tehát kulcsfontosságú az életünkben. Azáltal, hogy nyitottak vagyunk az új lehetőségekre, tehát a változásra – és ezzel rugalmasak leszünk az új helyzetekben, képesek leszünk sikeresen alkalmazkodni az életünkben bekövetkező változásokhoz is és hatékonyan tudjuk majd azokat kezelni.

Mi az, amit tehetsz még? Sokat segíthet ennek fejlesztésében a teljesen nyitott, transzparens kommunikáció, az önismeret és önbizalom fejlesztése magadban, valamint a pozitív hozzáállás kialakítása is.

2. Túlzott ellenállás

Gyakran tapasztalhatjuk, hogy az életben bekövetkező változásokra való reakciónk túlzott ellenállást mutat. Miért lehet ez? Mert ragaszkodunk a megszokott keretekhez és rutinokhoz, és emiatt vonakodhatunk elhagyni azokat, még akkor is, ha az új lehetőségek előnyösebbek lehetnének számukra. Ez a túlzott ellenállás visszatarthat minket a fejlődéstől és az életükben rejlő potenciál kibontakozásától.

Mi több, a megszokott keretekhez való ragaszkodás arra késztethet, hogy zárkózottá váljunk az új lehetőségek előtt, és egyáltalán ne is próbáljuk feszegetni a határainkat, evickéljünk a jó langyos, poshadt vízben.

Gondolj csak bele: ez az attitűd nemcsak visszatart, de abban is gátol, hogy új nézőpontokat ismerj meg, és teljesen új tapasztalatok érjenek a mindennapokban.

Ahelyett, hogy ragaszkodnánk a megszokott módszerekhez és keretekhez, próbáljunk meg nyitottan és rugalmasan állni az életünkben bekövetkező változásokhoz, és hagyjuk, hogy az új lehetőségek magukkal hozzák az életünkben rejlő lehetőségeket és fejlődést.

Mi az, amit tehetsz még? Sokat segíthet ebben az esetben a tudatosítás – tehát tudatába kell kerülni annak, hogy valóban túlzott ellenállást mutatunk az újdonságokkal, a változással szemben. Ez már fél siker! Fontos felismerni és elfogadni, hogy az ellenállás nem segít megoldani a problémákat, hanem csak tovább növeli a stresszt és a feszültséget is. Lássuk meg, milyen előnyökre tehetünk szert némi újdonság becsempészésével – nyugodtan haladjunk bébi lépésekben! Az is szuper lehet, ha van a környezetünkben valaki, aki segít ezt az ellenállást felismerni nálunk és jól az orrunkra koppint, mikor próbáljuk a szőnyeg alá söpörni. Hidd el, a külső szem nagyon sokat tud segíteni – ha valakiben őszintén megbízol és tudod, hogy tiszta szándékkal adja a meglátását.

Túlzott önkorlátozás

3. Túlzott önkorlátozás

Az életben bekövetkező változásokhoz való túlzott önkorlátozás gyakran akadályozza az embereket abban, hogy kiaknázzák az új lehetőségeket és fejlődjenek. Sokan hajlamosak túlságosan szigorúan meghúzni a saját határaikat és korlátaikat, mert félnek a változásoktól és az ismeretlentől.

A határaink meghúzása és megtartása egy gyönyörű témakör, az elmúlt években vesszőparipám ennek a létjogosultsága az életben. Ugyanakkor fontos meglátni, hogy egészséges határok és magasra felhúzott falak közt mi a különbség. Érdemes tehát meglátni itt a válaszvonalat és nem teljesen elzárni magunkat.

Miért következhet be az önkorlátozás? Mert nem bízunk eléggé saját képességeinkben és tapasztalataikban. Félünk attól, hogy kudarcot vallunk és esetleg nem leszünk képesek megbirkózni az új helyzetekkel. Ergo az önbizalmunk, a magunkba vetett hitünk a béka feneke alatt pihen – és nem is hagyunk neki teret onnan felszabadulni.

Éppen ezért meg kell tanulnunk hinni saját képességeinkben, bíznunk kell abban, hogy mire vagyunk képesek. Erre nagyon jó gyakorlati terep az, hogy elismerjünk magunknak eredményeket, lépéseket, sikeres tetteket (és igen, vannak olyan élethelyzetek, amikor az is annak számít, hogy felkelsz és megmosod a fogad! Ne légy magaddal túl szigorú ebben!)

Fontos felismerni és elfogadni, hogy mindenki képes fejlődni és alkalmazkodni az új helyzetekhez, ha nyitott és rugalmas hozzáállással közelít hozzájuk. Az önkorlátozás leküzdése lehetővé teszi számunkra, hogy kiaknázzuk az életben rejlő lehetőségeket és kibontakoztassuk a bennünk rejlő potenciált.

Mi az, amit tehetsz még? Elengedhetetlen az önbizalom fejlesztése, növelése – erre nagyon klassz gyakorlatokat ismerünk már (az oldalamon is találsz jó néhányat!). Segíthetnek a kitűzött és elért célok, sőt, egy kis kockázatvállalás is.

4. Passzivitás

Az életben bekövetkező változásokkal szembeni passzivitás sokakat jellemző reakció lehet. Az emberek gyakran hajlamosak arra, hogy inkább passzív szereplők legyenek az életükben bekövetkező változásokkal szemben, és ne tegyenek lépéseket önmagukért, vagy valami újért. Ez a passzivitás visszatartja őket az életükben rejlő potenciál kibontakozásától és az önfejlesztéstől.

Miért lehet ez? Mert úgy érzik, hogy nincs kontrolljuk az események felett, vagy mert félelem és bizonytalanság tartja vissza őket. Inkább várnak, hogy a dolgok maguktól rendeződjenek (legalábbis bíznak benne, hogy ez valahogyan megtörténik, legyen a kimenetele kedvező vagy kevésbé…).

Azonban a passzivitás nem segít megoldani az életünkben bekövetkező változásokat, és csak tovább növeli a stresszt és a bizonytalanságot. Ahhoz, hogy sikeresen kezeljük az életünkben bekövetkező változásokat, fontos, hogy aktívan részt vegyünk az életünk eseményeinek alakításában és ne csak hagyjunk mindent megtörténni valahogy.

Egy kis aktivitás a saját életünkben segít, hogy kontroll kerüljön a kezünkbe és az esetlegesen szembejövő kihívásokra megoldással tudjunk reagálni.

Mi az, amit tehetsz még? Fontos eszköz lehet itt a célok kitűzése, a proaktív hozzáállás (úgy általánosságban az életünkben), a folyamatos fejlődési és tanulási lehetőségek keresése

5. Nem megfelelő kommunikáció

Sajnos gyakrabban előfordul, mint azt szeretnénk, hogy nem megfelelően kommunikálunk bizonyos helyzetekben. Hát még, ha ez változással kapcsolatos és esetleges kényelmetlenséggel történik az a változás (márpedig lesz ilyen!) – ekkor még inkább hajlamosak vagyunk a tiszta, transzparens kommunikációt elfelejteni. És itt fontos megjegyezni, hogy ez a környezetünkkel szemben sem fair tett: zavarokat és konfliktusokat okozhat az érintettek között.

A megfelelő kommunikáció kialakítása óriási tanulópálya – hogyan fejezzük ki jól érzelmeinket, hatékonyan a szükségleteinket, a vágyainkat stb.

Miért lehet ez? Az érzelmek elnyomása, a konfliktustól való félelem nagyon „jó” táptalajt generál ennek. Sokan hajlamosak elkerülni a konfrontációt vagy visszatartani az érzéseiket (és itt ismét bejön, hogy a saját határaikat bombázzák le éppen…), mert tartanak a feszültségtől és attól, hogyan reagál a másik fél. Ezért inkább hallgatnak és nem fejezik ki az érzéseiket és gondolataikat – a változásokkal kapcsolatban sem.

Ez pedig hosszú távon problémákat okozhat az érintettek közötti kapcsolatokban és az életükben bekövetkező változások hatékony kezelésében. A félreértések és a feszültségek megoldása érdekében fontos, hogy az emberek megfelelően kommunikáljanak egymással az életükben bekövetkező változásokról (vagy annak lehetőségéről), és nyíltan megosszák az érzéseiket és szükségleteiket.

Mi az, amit tehetsz még? Mindenképp érdemes a kommunikációs készségeket fejleszteni, és rendszeresen, sokat, tisztán, nyíltan, transzparensen kommunikálni arról, mi történik bennünk, velünk, körülöttünk!

Megkésett lépések

6. Megkésett lépések

Másnéven: halogatás. Ismerős lehet? Sokszor hajlamosak lehetünk halogatni a szükséges lépéseket az életükben bekövetkező változásokkal szemben. Miért? Mert nem érezzük magukat eléggé felkészülve vagy motiváltnak az új helyzet kezelésére. Esetleg félünk a kudarctól vagy a bizonytalanságtól. Ez pedig sajnos további stresszt és problémákat okozhat.

Ezért inkább várunk és reménykedünk (ismerős egy korábbi pontból? Minden mindennel összevág), hogy a dolgok valahogy, reméljük jól, majd maguktól megoldódnak.

Azonban a megkésett lépések nem segítenek megoldani az életünkben bekövetkező változásokat, és csak tovább súlyosbítják a helyzetet. Ahhoz, hogy hatékonyan kezeljük az életünkben bekövetkező változásokat, fontos, hogy azonnal, de legalábbis mielőbb cselekedjünk és ne halogassunk.

Mi az, amit tehetsz még? Ne csak kitűzd a célokat, hanem a konkrét lépéseket is határozd meg, majd priorizáld őket! Szuper segítség lehet néhány trükk a saját motiválásodra, ösztönzésedre (pl. egy wellness kezelés vagy feltöltődő hétvége valahol, ha kipipáltál egy nagyobb dolgot).

7. Túlzott kontroll igénye

Előfordult már veled, hogy teljes ellenőrzést akartál gyakorolni az életed feledd, beleértve azokat a dolgokat is, amire aztán semmilyen hatásod nincs? És azt tudtad, hogy ennek a túlzott kontrollnak az igénye szorongást és feszültséget okozhat?

A kontroll biztonságot és stabilitást jelezhet számunkra. Ha kezünkben a gyeplő, gondolhatjuk úgy, hogy esélyünk sincs a kudarcra és a bizonytalan helyzetekre. De sajnos szinte teljes képtelenség mindig, mindent kézben tartani. Nem irányíthatunk minden apró részlete az életünkben.

Ez nem csak lehetetlen és kimerítő, de valóban stresszhez, aggódáshoz és szorongáshoz vezethet – hiszen, ha nem sikerül megtartani a kontrollt, csalódunk, fokozott helyzetben még a saját önbizalmunkat is romboljuk vele. Jó ez nekünk?

Ahhoz, hogy hatékonyan kezeljük az életünkben bekövetkező változásokat, fontos, hogy elfogadjuk, hogy nem lehet teljes kontrollt gyakorolni minden helyzetben.

Mi az, amit tehetsz még? Fontos megtanulnunk egy bizonyos fokú rugalmasságot, elfogadást, megengedést (!), alkalmazkodást és igyekezzünk megtalálni az egyensúlyt az irányítás és az elfogadás közt is. Tartsunk időközönként önreflexiót is ezzel kapcsolatban. Extrém helyzetben kérjünk külsős segítséget!

Merj változni!

8. Túlzottan előítéletes gondolkodás

Előfordul, hogy az emberek előítéletesek – úgy általánosságban és az életükben bekövetkező változásokkal szemben is, ami negatív hatással lehet a döntéseikre és viselkedésükre. Az előítéletek és a sztereotípiák alapján való gondolkodás megnehezítheti az emberek számára, hogy nyitottak legyenek az új helyzetekre és lehetőségekre.

Miért lehet ez? Mert az ismeretlen és a különbözőség „félelmetes”. Az előítéletek pedig kényelmesek, mert bent tartanak a komfortzónánkon belül és megóvnak a potenciális veszélyhelyzetektől – legalábbis ezt mondjuk magunknak. Azonban ez az attitűd visszavezet a teljes önkorlátozáshoz.

Ahhoz, hogy hatékonyan kezeljük az életünkben bekövetkező változásokat, fontos, hogy megpróbáljunk megszabadulni az előítéleteinktől és nyitottak legyünk az új helyzetekre és lehetőségekre.

Mi az, amit tehetsz még? Tudatosítsd, ha észleled a fejedbe bekúszó előítéletességet! Gyakorolj empátiát! Légy nyitott és a saját határaidnak megfelelően toleráns!

9. Nem megfelelő támogatás keresése / segítség kérés hiánya

Hiszem, sőt, biztos vagyok benne, hogy mindenkinek szüksége van az életében valakire, aki külső támogatásként jelen van – lehet ez egy barát, egy mentor, egy szakember. Lehetnek olyan élethelyzeteink, mikor már egészen biztos, hogy profi szakember segítségére van szükségünk. Ebben az esetben fontos, hogy ne bagatellizáljuk el a helyzetet, hanem igenis kérjük a megfelelő támogatást! Segítséget kérni, nem ciki!

Nem kell mindig mindent egyedül megoldani (és nem is lehet mindent) – ettől nem leszünk kevésbé önállóak vagy függetlenek.

Fontos felismerni, mikor lehet szükségünk külső támogatásra az életben bekövetkező változásokkal szemben, és kérjük / fogadjuk el a rendelkezésre álló segítséget és erőforrásokat.

Mi az, amit tehetsz még? Bátran keress fel szakértőt, esetleg támogatói csoportokat, ahol bármikor te is részt vehetsz! Ne feledkezz meg az öngondoskodás fontosságáról sem!

10. Nem tanulunk a hibáinkból

Gyakran előfordul, hogy nem tanulunk a múltbéli botlásainkból, hibáinkból és ugyanazokat a köröket futjuk. Ez a tendencia megakadályozhat bennünket abban, hogy fejlődjünk és növekedjünk az élet kihívásaival szemben.

Lehet, hogy nem is tanulunk a múltbéli történésekből – így nem is próbálunk meg másképp cselekedni -, mert nem vagyunk hajlandóan szembesülni a ballépés tényével, vagy meglátni a történet tanulságát. Ehelyett ugyanazokat a mintákat ismételjük újra és újra, ugyanazokat a döntéseket hozzuk meg – ami további problémákat okozhat az életben.

Azonban, ha az emberek nem tanulnak a hibáikból, akkor nem képesek fejlődni és növekedni.

Mi az, amit tehetsz még? Nagy kincs ebben az esetben is a megfelelő önértékelés, önbizalom és az időszakos önreflexió. Legyünk tudatosak a helyzetre, merjünk tanulni és másképp cselekedni.

+1. Nem bátorítjuk magunkat

Sokan nem bátorítják magukat és nem hisznek saját képességeikben az életükben bekövetkező változásokkal szemben, ami visszatartja őket az előrehaladástól és az új lehetőségek kiaknázásától. Ez a hiányzó önbizalom és önértékelés akadályozza az embereket abban, hogy lépéseket tegyenek a változások kezelése és a fejlődésük érdekében.

Mennyivel könnyebb lenne csak úgy hinni a saját erőnkben és képességünkben ahelyett, hogy egy esetleges (lehet, hogy egyáltalán nem bekövetkező) kudarctól vagy csalódástól rettegünk. A negatív gondolkodás és a korlátozó hiedelmek vezethetnek ahhoz, hogy az emberek alábecsüljék saját képességeiket és lehetőségeiket, és ne merjenek kiállni az új kihívások elé.

Nagyon fontos tisztában lenni a saját értékeinkkel és lehetőségeinkkel, folyamatosan elismerni saját magunknak a tetteinket – így megadva a teret az új lehetőségeknek

Mi az, amit tehetsz még? Elkerülhetetlen a pozitív énkép kialakítása, a célok kitűzése és a rendszeres elismerés!

Tehát, még egyszer:

az életünk során számos változás és kihívás állhat előttünk, amelyekre különböző módon reagálunk. Azonban gyakran előfordul, hogy ezekkel a változásokkal való szembesülés során olyan reakciók jelentkezhetnek, amelyek további nehézségeket és akadályokat okozhatnak számunkra.

Az egyik leggyakoribb probléma, amellyel szembe kell néznünk, az az, hogy nem vagyunk kellően rugalmasak az új helyzetekben és kihívásokban. Ragaszkodunk a megszokott módszerekhez és gondolkodásmódhoz, és ezáltal nem vagyunk képesek alkalmazkodni az új helyzetekhez. Emellett gyakran túlzottan ellenállunk a változásnak, mert félünk az ismeretlentől és a bizonytalanságtól.

Azonban léteznek megoldások ezekre a problémákra. Fontos, hogy tudjuk, hogyan kezeljük a változásokkal kapcsolatos félelmeinket és bizonytalanságunkat, és hogyan alakítsunk ki rugalmasabb hozzáállást az életünkben bekövetkező változásokkal szemben. Ehhez segíthet az önértékelésünk és önbizalmunk fejlesztése, a múltbeli hibáinkból való tanulás, valamint a megfelelő támogatás és segítség igénybevétele.

Ne hagyjuk, hogy a változások ellehetetlenítsék előrehaladásunkat és boldogságunkat az életben. Hagyjuk, hogy a változások inspiráljanak bennünket, és tegyünk lépéseket a személyes és szakmai fejlődésünkért. Legyünk nyitottak az új lehetőségekre és kihívásokra, és higgyünk saját képességeinkben és lehetőségeinkben.

Az élet változásai lehetőségekkel teli utak, amelyeken végig vezet minket az önfejlesztés és a kiteljesedés útja. Legyünk bátrak és eltökéltek, és emlékezzünk arra, hogy minden változásnak van valami tanulsága és lehetősége az életünkben! 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Keresés
Kategóriák
Ha tetszett a cikk, olvasd el a további ingyenes tartalmainkat!